Rolex Datejust 36mm 126234 Datejust Slate Roman Dial Jubilee Watch
$898.00 Original price was: $898.00.$229.00Current price is: $229.00.
Rolex Datejust 36mm 126281 Silver Palm Index Dial Jubilee Bracelet
$898.00 Original price was: $898.00.$239.00Current price is: $239.00.
Rolex Lady-Datejust 28mm 279383RBR Mother-of-Pearl Dial Yellow Rolesor Oyster Bracelet
$898.00 Original price was: $898.00.$239.00Current price is: $239.00.
SKU:
N/A
Tag: Rolex
Description
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent customer service.
With years of experience in luxury watches and jewelry, our team of highly trained staff will provide you with the most prestigious products.
- 99% precision in even the smallest details.
- 5-year movement warranty
- The watch comes with the same box, books, and tags as the original.
Specifications:
| Brand: | Rolex |
| Model: | Lady-Datejust |
| Reference Number: | 279383RBR-0019/0020 |
| CASE | |
| Model Case: | Oyster, 28 mm, Oystersteel, yellow gold and diamonds |
| Oyster Architecture: | Monobloc middle case, screw-down case back and winding crown |
| Case Diameter: | 28 mm |
| Case Material: | Yellow Rolesor – combination of Oystersteel and yellow gold |
| Bezel: | Set with diamonds |
| Winding Crown: | Screw-down, Twinlock double waterproofness system |
| Crystal: | Scratch-resistant sapphire, Cyclops lens over the date |
| Water Resistance: | Waterproof to 100 metres / 330 feet |
| DIAL | |
| Dial Color: | White mother-of-pearl set with diamonds |
| Details: | Diamonds in 18 kt gold settings |
| BRACELET | |
| Band Name: | Oyster, three-piece solid links / five-piece solid links |
| Band Material: | Yellow Rolesor – combination of Oystersteel and yellow gold |
| Clasp: | Folding Oysterclasp with Easylink 5 mm comfort extension link |
| MOVEMENT | |
| Movement: | Perpetual, mechanical, self-winding |
| Calibre: | 2236, Manufacture Rolex |
| Precision: | -2/+2 sec/day, after casing |
| Functions: | Centre hour, minute and seconds hands. Instantaneous date with rapid setting. Stop-seconds for precise time setting |
| Oscillator: | Syloxi hairspring in silicon with patented geometry. High-performance Paraflex shock absorbers |
| Winding: | Bidirectional self-winding via Perpetual rotor |
| Power Reserve: | Approximately 55 hours |
| Certification: | Superlative Chronometer (COSC + Rolex certification after casing) |
Reviews (0)
Be the first to review “Rolex Lady-Datejust 28mm 279383RBR Mother-of-Pearl Dial Yellow Rolesor Oyster Bracelet” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Rolex Datejust 36mm 126200 Oyster Perpetual Silver Dial Jubilee Stainless Steel
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Datejust 36mm 126234 Blue Fluted Motif Dial Jubilee Bracelet
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Cosmograph Daytona m126509-0003 40mm
$229.00 – $539.00Price range: $229.00 through $539.00
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Cosmograph Daytona m126518ln-0008 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Datejust 31mm 278343RBR Silver Dial Yellow Rolesor Jubilee Watch
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Datejust 41mm 126303 White Index Oyster Steel and Yellow Gold Mens Watch
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Datejust m278241-0019/0020 Aubergine 31mm Dial Oyster Bracelet Watch
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Datejust m278384RBR-0033/0034 Silver 31mm Dial Oyster Watch
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.