Longines Women's L4.209.2.11.7 La Grande Classique Two-Tone Stainless Steel Watch
$801.00 Original price was: $801.00.$233.78Current price is: $233.78.
Longines Women's L81125896 PrimaLuna 18kt Rose Gold Diamond Two-Tone Stainless Steel Watch
$5,875.00 Original price was: $5,875.00.$283.97Current price is: $283.97.
Rolex Datejust m278383RBR 31mm White Roman Dial Oyster Bracelet
$898.00 Original price was: $898.00.$239.00Current price is: $239.00.
SKU:
N/A
Tag: Rolex
Description
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent customer service.
With years of experience in luxury watches and jewelry, our team of highly trained staff will provide you with the most prestigious products.
- 99% precision in even the smallest details.
- 5-year movement warranty
- The watch comes with the same box, books, and tags as the original.
Specifications:
| Rolex | Rolex |
| Model | Datejust 31 |
| Reference Number | 278383RBR-0001/0002 |
| CASE | |
| Model case | Oyster, 31 mm, Oystersteel, yellow gold and diamonds |
| Oyster Architectre | Monobloc middle case, screw-down case back and winding crown |
| Case Diameter | 31 mm |
| Material | Yellow Rolesor – combination of Oystersteel and yellow gold |
| Bezel | Set with diamonds |
| Winding Crown | Screw-down, Twinlock double waterproofness system |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire, Cyclops lens over the date |
| Water Resistance | Waterproof to 100 metres / 330 feet |
| DIAL | |
| Dial | White |
| Details | Roman Numerals |
| BRACELET | |
| Bracelet Name | three-piece solid links / Jubilee, five-piece links |
| Material | Yellow Rolesor – combination of Oystersteel and yellow gold |
| Clasp | Folding Oysterclasp with Easylink 5 mm comfort extension link |
| MOVEMENT | |
| Movement | Perpetual, mechanical, self-winding |
| Calibre | 2236, Manufacture Rolex |
| Precision | -2/+2 sec/day, after casing |
| Functions | Centre hour, minute and seconds hands. Instantaneous date with rapid setting. Stop-seconds for precise time setting |
| Oscillator | Syloxi hairspring in silicon with patented geometry. High-performance Paraflex shock absorbers |
| Winding | Bidirectional self-winding via Perpetual rotor |
| Power reserve | Approximately 55 hours |
| COSC Certified | Superlative Chronometer (COSC + Rolex certification after casing) |
Reviews (0)
Be the first to review “Rolex Datejust m278383RBR 31mm White Roman Dial Oyster Bracelet” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Rolex Datejust 126203 Mother-of-Pearl Diamond Dial 36mm Domed Bezel
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Datejust 36mm 126234 Pink Roman Dial Oyster Stainless Steel
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Cosmograph Daytona M116509 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Cosmograph Daytona m126505-0005 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Cosmograph Daytona m126509-0003 40mm
$229.00 – $539.00Price range: $229.00 through $539.00
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Datejust m278241-0019/0020 Aubergine 31mm Dial Oyster Bracelet Watch
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Datejust m278381-0027/0028 Chocolate Diamond 31mm Dial Diamond-Set Bezel and Oyster Bracelet Watch
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Lady-Datejust 28mm 279171 Chocolate Roman Oyster Stainless Steel and Rose Gold
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.