Longines Men's L27424560 Flagship Heritage Chronograph Automatic Black Leather Watch
$3,100.00 Original price was: $3,100.00.$263.07Current price is: $263.07.
Rolex Cosmograph Daytona M116508-0016 40mm
$239.00 – $539.00Price range: $239.00 through $539.00
Rolex Datejust m278383-0013/0014 31mm Champagne Dial Oyster Bracelet
$898.00 Original price was: $898.00.$229.00Current price is: $229.00.
SKU:
N/A
Tag: Rolex
Description
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent customer service.
With years of experience in luxury watches and jewelry, our team of highly trained staff will provide you with the most prestigious products.
- 99% precision in even the smallest details.
- 5-year movement warranty
- The watch comes with the same box, books, and tags as the original.
Specifications:
| Rolex | Rolex |
| Model | Datejust 31 |
| Reference Number | 278383RBR-0013/0014 |
| CASE | |
| Model case | Oyster, 31 mm, Oystersteel, yellow gold and diamonds |
| Oyster Architectre | Monobloc middle case, screw-down case back and winding crown |
| Case Diameter | 31 mm |
| Material | Yellow Rolesor – combination of Oystersteel and yellow gold |
| Bezel | Set with diamonds |
| Winding Crown | Screw-down, Twinlock double waterproofness system |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire, Cyclops lens over the date |
| Water Resistance | Waterproof to 100 metres / 330 feet |
| DIAL | |
| Dial | Champagne-colour |
| Details | |
| BRACELET | |
| Bracelet Name | Oyster, three-piece solid links / Jubilee, five-piece links |
| Material | Yellow Rolesor – combination of Oystersteel and yellow gold |
| Clasp | Folding Oysterclasp with Easylink 5 mm comfort extension link |
| MOVEMENT | |
| Movement | Perpetual, mechanical, self-winding |
| Calibre | 2236, Manufacture Rolex |
| Precision | -2/+2 sec/day, after casing |
| Functions | Centre hour, minute and seconds hands. Instantaneous date with rapid setting. Stop-seconds for precise time setting |
| Oscillator | Syloxi hairspring in silicon with patented geometry. High-performance Paraflex shock absorbers |
| Winding | Bidirectional self-winding via Perpetual rotor |
| Power reserve | Approximately 55 hours |
| COSC Certified | Superlative Chronometer (COSC + Rolex certification after casing) |
Reviews (0)
Be the first to review “Rolex Datejust m278383-0013/0014 31mm Champagne Dial Oyster Bracelet” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Rolex Datejust 36mm 126234 Blue Fluted Motif Dial Jubilee Bracelet
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Cosmograph Daytona m116506 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Cosmograph Daytona M116509 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Cosmograph Daytona m126506-0002 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Cosmograph Daytona m126518ln-0008 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Datejust 41mm 126303 White Index Oyster Steel and Yellow Gold Mens Watch
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Datejust m278240-0015/0016 31mm Dark Grey Roman Domed Bezel Oyster Oystersteel
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Lady-Datejust 28mm 279161 Chocolate Roman Dial, Two Tone Stainless Steel & 18K Rose Gold Oyster Bracelet Women’s Watch
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.