Longines Men's L2.768.4.13.2 Heritage Chronograph Black Leather Watch
$2,850.00 Original price was: $2,850.00.$259.88Current price is: $259.88.
Rolex Datejust 36mm 126234 Datejust Slate Roman Dial Jubilee Watch
$898.00 Original price was: $898.00.$229.00Current price is: $229.00.
Rolex Cosmograph Daytona m126509-0002 40mm
$239.00 – $539.00Price range: $239.00 through $539.00
Description
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent customer service.
With years of experience in luxury watches and jewelry, our team of highly trained staff will provide you with the most prestigious products.
- 99% precision in even the smallest details.
- 5-year movement warranty
- The watch comes with the same box, books, and tags as the original.
| Specifications: | |
| Brand: | Rolex |
| Model | Cosmograph Daytona |
| Reference Number: | 126509-0002 |
| CASE | |
| Model Case | Oyster, 40 mm, white gold |
| Case Diameter | 40 mm |
| Oyster Architecture | Monobloc middle case, screw-down case back and winding crown |
| Case Material | 18 kt white gold |
| Bezel | Fixed, with engraved tachymetric scale, in 18 kt white gold |
| Winding Crown | Screw-down, Triplock triple waterproofness system |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire |
| Water Resistance | Waterproof to 100 metres / 330 feet |
| Case Back | Solid |
| DIAL | |
| Dial Color | Bright black and steel set with diamonds |
| Gem settings | Diamonds in 18 kt gold settings |
| Details | Highly legible Chromalight display with long-lasting blue luminescence |
| BRACELET | |
| Band Material | 18 kt white gold |
| Band Name | Oyster, three-piece solid links |
| Clasp | Folding Oysterlock safety clasp with Easylink 5 mm comfort extension link |
| MOVEMENT | |
| Movement | Perpetual, mechanical chronograph, self-winding |
| Calibre | 4131, manufacture Rolex |
| Precision | -2/+2 sec/day, after casing |
| Functions | Centre hour and minute hands, small seconds hand at 6 o’clock. Chronograph via centre seconds hand, 30-minute counter at 3 o’clock and 12-hour counter at 9 o’clock. Stop seconds for exact time setting |
| Oscillator | Paramagnetic blue Parachrom hairspring. High-performance Paraflex shock absorbers |
| Winding | Bidirectional self-winding via Perpetual rotor |
| Power Reserve |
Approximately 72 hours |
| COSC Certified | Yes |
Reviews (0)
Be the first to review “Rolex Cosmograph Daytona m126509-0002 40mm” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Rolex Datejust 36mm 126234 Blue Fluted Motif Dial Jubilee Bracelet
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Cosmograph Daytona 126595TBR 40mm
$249.00 – $539.00Price range: $249.00 through $539.00
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Cosmograph Daytona M116509 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Cosmograph Daytona m126515ln-0008 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Datejust m278241-0009/0010 Rose 31mm Dial Oyster Bracelet Watch
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Lady-Datejust 28mm 279161 Chocolate Roman Dial, Two Tone Stainless Steel & 18K Rose Gold Oyster Bracelet Women’s Watch
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Lady-Datejust 28mm 279163 Silver Diamond Dial
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Lady-Datejust 28mm 279171 Chocolate Roman Oyster Stainless Steel and Rose Gold
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.