Longines Men’s L27734516 Master Moonphase Chronograph Automatic Stainless Steel Watch
$3,550.00 Original price was: $3,550.00.$254.37Current price is: $254.37.
Description
stainless steel Bracelet. stainless steel case. stainless steel bezel. black dial with Silver hands and Silver Roman numerals hour markers. moonphase chronograph automatic. automatic movement. sapphire crystal. 42mmx 42mmx 14.5mm case. 20mm band width. 30 meters water resistant. L27734516
| Brand | Longines |
| Gender | Male |
| Model | L27734516 |
| Series | Master |
| Movement | Automatic |
| Water Resistant | 30 Meters |
| Speacial Features | Moonphase Chronograph Automatic |
| Band Material | Bracelet |
| Band Color | Silver |
| Band Width | 20 mm |
| Band Length | Men’s Standard |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp | Push Button |
| Case Material | Stainless steel |
| Case Size | 42 mm x 42mm |
| Case Thickness | 14.5 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Snap-down |
| Display Type | Chronograph |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Push-pull |
| Bezel | Stainless steel |
| Dial Hands | Silver |
| Dial Markers | Silver Roman numerals |
| Calendar | Day and date display appears at the 12 o’clock position |
| Subdials | Three – 30 minutes, dual 12 hours / moonphase and a dual 24 hour / 60 seconds |
Reviews (0)
Be the first to review “Longines Men’s L27734516 Master Moonphase Chronograph Automatic Stainless Steel Watch” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Longines Men’s L2.822.4.56.6 Skin Diver Stainless Steel Watch
stainless steel Bracelet. stainless steel case. black pvd, uni-directional bezel. black dial with Silver-Tone Luminiscent hands and Arabic Numerals display
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Longines Men’s L2.919.4.78.6 Master Collection Stainless Steel Watch
stainless steel Bracelet. stainless steel case. silver-tone stainless steel bezel. silver dial with Blue hands and Arabic Numerals hour markers.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Longines Men’s L27168783 Master Collection 18kt Rose Gold Retrograde Power Reserve Automatic Brown Leather Watch
brown leather Strap. 18kt rose gold case. 18kt rose gold bezel. silver dial with Blue hands and Black Arabic numerals
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Longines Men’s L4.819.2.11.2 Le Grande Classique Black Leather Watch
stainless steel Strap. stainless steel case. stainless steel bezel. dial with Black hands and Roman Numeral hour markers. . quartz
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Longines Men’s L4.974.4.21.6 Flagship Stainless Steel Watch
stainless steel Bracelet. stainless steel case. silver-tone stainless steel bezel. white dial with Silver-Tone hands and Roman Numerals hour markers.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Longines Women’s L4.709.1.91.8 La Grande Classique Rose-Tone Stainless Steel Watch
stainless steel Bracelet. 18kt rose gold-plated stainless steel case. 18kt rose gold-plated stainless steel bezel. white dial with Black hands
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Longines Women’s L45130586 La Grande Classique Diamond Stainless Steel Watch
stainless steel Bracelet. stainless steel case. stainless steel set with diamonds bezel. black dial with Silver hands and Diamonds hour
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Longines Women’s L51550166 Dolce Vita Diamond Stainless Steel Watch
stainless steel Bracelet. stainless steel case. stainless steel set with diamonds bezel. white dial with Silver hands and Diamonds hour
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.