Back to products
Longines Women's L81104716 PrimaLuna Stainless Steel Watch
$1,100.00 Original price was: $1,100.00.$237.59Current price is: $237.59.
Longines Men’s L37444566 HydroConquest Chronograph Automatic Stainless Steel Watch
$2,050.00 Original price was: $2,050.00.$249.69Current price is: $249.69.
Description
Description
stainless steel Bracelet. stainless steel case. black stainless steel, unidirectional bezel. black dial with Silver hands and Silver index hour markers. chronograph automatic. automatic movement. sapphire crystal. 41mmx 41mmx 14mm case. 20mm band width. 300 meters water resistant. L37444566
| Brand | Longines |
| Gender | Male |
| Model | L37444566 |
| Series | HydroConquest |
| Movement | Automatic |
| Water Resistant | 300 Meters |
| Speacial Features | Chronograph Automatic |
| Band Material | Bracelet |
| Band Color | Silver |
| Band Width | 20 mm |
| Band Length | Men’s Standard |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp | Deployment |
| Case Material | Stainless steel |
| Case Size | 41 mm x 41mm |
| Case Thickness | 14 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Screw-down |
| Display Type | Chronograph |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Screw-down |
| Bezel | Black stainless steel, Unidirectional |
| Dial Hands | Silver |
| Dial Markers | Silver index |
| Calendar | Date display appears at the 4 o’clock position |
| Subdials | Three – 60 second, 30 minute and 12 hour |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Longines Men’s L37444566 HydroConquest Chronograph Automatic Stainless Steel Watch” Cancel reply
Size guide
Size guide

Reviews
There are no reviews yet.