Rolex Datejust m278274-0019/0020 Pink 31mm Dial Oyster Watch
$898.00 Original price was: $898.00.$229.00Current price is: $229.00.
Rolex Datejust m278341 Chocolate Dial 31mm
$898.00 Original price was: $898.00.$239.00Current price is: $239.00.
Rolex Datejust 41mm 126334 Black Diamond Oyster Stainless Steel Mens Watch
$898.00 Original price was: $898.00.$229.00Current price is: $229.00.
Description
Description
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent customer service.
With years of experience in luxury watches and jewelry, our team of highly trained staff will provide you with the most prestigious products.
- 99% precision in even the smallest details.
- 5-year movement warranty
- The watch comes with the same box, books, and tags as the original.
Specifications:
| Brand: | Rolex |
| Model: | Datejust 41 |
| Reference Number: | 126334-0011 |
| CASE | |
| Model case | Oyster, 41 mm, Oystersteel and white gold |
| Oyster Architecture | Monobloc middle case, screw-down case back and winding crown |
| Case Diameter | 41 mm |
| Case Material | White Rolesor – combination of Oystersteel and white gold |
| Bezel | Fluted |
| Winding Crown | Screw-down, Twinlock double waterproofness system |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire, Cyclops lens over the date |
| Water Resistance | Waterproof to 100 metres / 330 feet |
| Case Back | Solid |
| DIAL | |
| Dial Color | Bright black set with diamonds |
| Gem settings | Diamonds in 18 kt gold settings |
| BRACELET | |
| Band Material | Oystersteel |
| Band Name | Oyster, three-piece solid links/five-piece solid links |
| Clasp | Folding Oysterclasp with Easylink 5 mm comfort extension link |
| MOVEMENT | |
| Movement | Perpetual, mechanical, self-winding |
| Calibre | 3235, Manufacture Rolex |
| Precision | -2/+2 sec/day, after casing |
| Functions | Centre hour, minute and seconds hands. Instantaneous date with rapid setting. Stop-seconds for precise time setting |
| Oscillator | Paramagnetic blue Parachrom hairspring. High-performance Paraflex shock absorbers |
| Winding | Bidirectional self-winding via Perpetual rotor |
| Power Reserve | Approximately 70 hours |
| COSC Certified | Superlative Chronometer (COSC + Rolex certification after casing) |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Rolex Datejust 41mm 126334 Black Diamond Oyster Stainless Steel Mens Watch” Cancel reply
Size guide
Size guide
YOU MAY ALSO LIKE…
Rolex Datejust 31mm 278343RBR Silver Dial Yellow Rolesor Jubilee Watch
Longines Men’s L4.974.3.27.7 Flagship Two-Tone Stainless Steel Watch
Longines Women’s L2.128.4.77.6 Master Collection Stainless Steel Watch
Rolex Datejust 36mm 126200 Green Dial Watch
Longines Men’s L2.821.4.76.6 Record Stainless Steel Watch
Longines Women’s L81124876 PrimaLuna Stainless Steel Watch
Longines Men’s L4.803.3.22.7 La Grande Classique Chronograph Two-Tone Stainless Steel Watch
Rolex Datejust m278344 Dark Grey Dial 31mm Domed Diamond
Longines Women’s L81125976 PrimaLuna 18kt Yellow Gold Diamond Two-Tone Stainless Steel Watch
RELATED PRODUCTS
Rolex Datejust 126203 Mother-of-Pearl Diamond Dial 36mm Domed Bezel
Rolex Datejust 36mm 126234 Blue Fluted Motif Dial Jubilee Bracelet
Rolex Datejust 36mm 126281 Silver Palm Motif Diamond Dial Oyster Bracelet
Rolex Datejust 36mm 126284 Black Dial Jubilee bracelet
Rolex Datejust 41mm 126334 Blue Roman Oyster Stainless Steel Men’s Watch
Rolex Cosmograph Daytona m116506 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Rolex Cosmograph Daytona M116509 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Rolex Cosmograph Daytona m126509-0003 40mm
$229.00 – $539.00Price range: $229.00 through $539.00
Rolex Cosmograph Daytona m126518ln-0008 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00

Reviews
There are no reviews yet.