Longines Women's L32574576 Conquest Diamond Stainless Steel Watch
$1,500.00 Original price was: $1,500.00.$242.69Current price is: $242.69.
Cartier PANTHÈRE 22.27mm
$239.00
Rolex Lady-Datejust 28mm 279174 Dark Grey Dial Oyster Bracelet
$898.00 Original price was: $898.00.$229.00Current price is: $229.00.
Description
Description
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent customer service.
With years of experience in luxury watches and jewelry, our team of highly trained staff will provide you with the most prestigious products.
- 99% precision in even the smallest details.
- 5-year movement warranty
- The watch comes with the same box, books, and tags as the original.
Specifications:
| Brand: | Rolex |
| Model: | Lady-Datejust |
| Reference Number: | 279174-0011/0012 |
| CASE | |
| Model case | Oyster, 28 mm, Oystersteel and white gold |
| Oyster Architecture |
Monobloc middle case, screw-down case back and winding crown |
| Case Diameter | 28 mm |
| Case Material | White Rolesor – combination of Oystersteel and white gold |
| Bezel | Fluted |
| Winding Crown | Screw-down, Twinlock double waterproofness system |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire, Cyclops lens over the date |
| Water Resistance | Waterproof to 100 metres / 330 feet |
| DIAL | |
| Dial Color | Dark grey |
| Details | Highly legible Chromalight display with long-lasting blue luminescence |
| BRACELET | |
| Bacelet Material | Oystersteel |
| Band Name | Oyster, three-piece solid links / Jubilee, five-piece links |
| Clasp | Folding Oysterclasp with Easylink 5 mm comfort extension link |
| MOVEMENT | |
| Movement | Perpetual, mechanical, self-winding |
| Caliber: | 2236, Manufacture Rolex |
| Precision: | -2/+2 sec/day, after casing |
| Functions: | Centre hour, minute and seconds hands. Instantaneous date with rapid setting. Stop-seconds for precise time setting |
| Oscilator: | Syloxi hairspring in silicon with patented geometry. High-performance Paraflex shock absorbers |
| Winding: | Bidirectional self-winding via Perpetual rotor |
| Power Reserve: | Approximately 55 hours |
| COSC Certified | Superlative Chronometer (COSC + Rolex certification after casing) |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Rolex Lady-Datejust 28mm 279174 Dark Grey Dial Oyster Bracelet” Cancel reply
Size guide
Size guide
YOU MAY ALSO LIKE…
Rolex Datejust 31mm 278343RBR Silver Dial Yellow Rolesor Jubilee Watch
Longines Men’s L4.974.3.27.7 Flagship Two-Tone Stainless Steel Watch
Longines Women’s L2.128.4.77.6 Master Collection Stainless Steel Watch
Rolex Datejust 36mm 126200 Green Dial Watch
Longines Men’s L2.821.4.76.6 Record Stainless Steel Watch
Longines Women’s L81124876 PrimaLuna Stainless Steel Watch
Longines Men’s L4.803.3.22.7 La Grande Classique Chronograph Two-Tone Stainless Steel Watch
Rolex Datejust m278344 Dark Grey Dial 31mm Domed Diamond
Longines Women’s L81125976 PrimaLuna 18kt Yellow Gold Diamond Two-Tone Stainless Steel Watch
RELATED PRODUCTS
Rolex Datejust 126203 Mother-of-Pearl Diamond Dial 36mm Domed Bezel
Rolex Datejust 36mm 126203 White Dial Domed Bezel Jubilee Bracelet
Rolex Datejust 36mm 126231 Slate Dial Oyster Bracelet Watch
Rolex Cosmograph Daytona m126506-0002 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00

Reviews
There are no reviews yet.