Longines Women's L42744126 La Grande Classique Stainless Steel Watch
$1,450.00 Original price was: $1,450.00.$242.06Current price is: $242.06.
Rolex Cosmograph Daytona 116508 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Longines Men’s L36904596 HydroConquest Chronograph Stainless Steel Watch
$1,450.00 Original price was: $1,450.00.$242.06Current price is: $242.06.
Description
stainless steel Bracelet. stainless steel case. red stainless steel, unidirectional bezel. black dial with Silver hands and Silver Arabic numerals hour markers. chronograph. quartz movement. sapphire crystal. 41mmx 41mmx 10mm case. 19mm band width. 300 meters water resistant. L36904596
| Brand | Longines |
| Gender | Male |
| Model | L36904596 |
| Series | HydroConquest |
| Movement | Quartz |
| Water Resistant | 300 Meters |
| Speacial Features | Chronograph |
| Band Material | Bracelet |
| Band Color | Silver |
| Band Width | 19 mm |
| Band Length | Men’s Standard |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp | Deployment |
| Case Material | Stainless steel |
| Case Size | 41 mm x 41mm |
| Case Thickness | 10 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Snap-down |
| Display Type | Chronograph |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Push-pull |
| Bezel | Red stainless steel, Unidirectional |
| Dial Hands | Silver |
| Dial Markers | Silver Arabic numerals |
| Calendar | Date display appears at the 4 o’clock position |
| Subdials | Three – 60 second, 12 hour and 1/10th of a second |
Reviews (0)
Be the first to review “Longines Men’s L36904596 HydroConquest Chronograph Stainless Steel Watch” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Longines Men’s L2.773.5.78.7 Master Complications Chronograph Two-Tone 18kt Gold and Stainless Steel Watch
18kt gold and stainless steel Strap. stainless steel case. 18kt gold bezel. silver dial with Blue hands and Arabic Numerals
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Longines Men’s L27168783 Master Collection 18kt Rose Gold Retrograde Power Reserve Automatic Brown Leather Watch
brown leather Strap. 18kt rose gold case. 18kt rose gold bezel. silver dial with Blue hands and Black Arabic numerals
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Longines Men’s L47446112 La Grandes Classiques Flagship 18kt Yellow Gold Black Leather Watch
black leather Strap. 18kt yellow gold case. 18kt yellow gold bezel. white dial with Black hands and Black Roman numerals
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Longines Men’s L47544724 Heritage Column Wheel Chronograph Automatic Black Leather Watch
black leather Strap. stainless steel case. stainless steel bezel. beige dial with Silver hands and Silver index hour markers. chronograph
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Longines Women’s L42094726 La Grande Classique Stainless Steel Watch
stainless steel Bracelet. stainless steel case. stainless steel bezel. silver dial with Black hands and Black index hour markers. .
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Longines Women’s L45130586 La Grande Classique Diamond Stainless Steel Watch
stainless steel Bracelet. stainless steel case. stainless steel set with diamonds bezel. black dial with Silver hands and Diamonds hour
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Longines Women’s L5.512.4.11.6 DolceVita Stainless Steel Watch
stainless steel Bracelet. stainless steel case. silver-tone stainless steel bezel. white dial with Silver hands and Index hour markers. .
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Longines Women’s L6.136.4.87.2 Equestrian Diamond Brown Leather Watch
Strap. case. bezel. dial with Blue hands and Diamond hour markers. . movement. crystal. 26mmx 26mmx 0mm case. 0mm band
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.