Rolex Datejust 41mm 126300 Mint Green Dial Stainless Steel Oyster Bracelet Watch
$898.00 Original price was: $898.00.$229.00Current price is: $229.00.
Longines Men's L37424986 USA Exclusive HydroConquest Stainless Steel Watch
$1,800.00 Original price was: $1,800.00.$246.51Current price is: $246.51.
Rolex Lady-Datejust 28mm 279173 Silver Roman Dial Oyster Bracelet
$898.00 Original price was: $898.00.$229.00Current price is: $229.00.
Description
Description
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent customer service.
With years of experience in luxury watches and jewelry, our team of highly trained staff will provide you with the most prestigious products.
- 99% precision in even the smallest details.
- 5-year movement warranty
- The watch comes with the same box, books, and tags as the original.
Specifications:
| Brand: | Rolex |
| Model: | Lady-Datejust |
| Reference Number: | 279173-0005/0006 |
| CASE | |
| Model case | Oyster, 28 mm, Oystersteel and yellow gold |
| Oyster Architecture | Monobloc middle case, screw-down case back and winding crown |
| Case Diameter | 28 mm |
| Material | Yellow Rolesor – combination of Oystersteel and yellow gold |
| Bezel | Fluted |
| Winding Crown | Screw-down, Twinlock double waterproofness system |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire, Cyclops lens over the date |
| Water Resistance | Waterproof to 100 metres / 330 feet |
| Case Back | Solid |
| DIAL | |
| Dial Color | Silver |
| Details | Roman Numerals |
| BRACELET | |
| Band Material | Yellow Rolesor – combination of Oystersteel and yellow gold |
| Clasp | Folding Oysterclasp with Easylink 5 mm comfort extension link |
| Band Name | Oyster, three-piece solid links / Jubilee, five-piece links |
| MOVEMENT | |
| Movement | Perpetual, mechanical, self-winding |
| Calibre | 2236, Manufacture Rolex |
| Precision | -2/+2 sec/day, after casing |
| Functions | Centre hour, minute and seconds hands. Instantaneous date with rapid setting. Stop-seconds for precise time setting |
| Oscillator | Syloxi hairspring in silicon with patented geometry. High-performance Paraflex shock absorbers |
| Winding | Bidirectional self-winding via Perpetual rotor |
| Power Reserve | Approximately 55 hours |
| COSC Certified | Superlative Chronometer (COSC + Rolex certification after casing) |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Rolex Lady-Datejust 28mm 279173 Silver Roman Dial Oyster Bracelet” Cancel reply
Size guide
Size guide
YOU MAY ALSO LIKE…
Rolex Datejust 31mm 278343RBR Silver Dial Yellow Rolesor Jubilee Watch
Longines Men’s L4.974.3.27.7 Flagship Two-Tone Stainless Steel Watch
Longines Women’s L2.128.4.77.6 Master Collection Stainless Steel Watch
Rolex Datejust 36mm 126200 Green Dial Watch
Longines Men’s L2.821.4.76.6 Record Stainless Steel Watch
Longines Women’s L81124876 PrimaLuna Stainless Steel Watch
Longines Men’s L4.803.3.22.7 La Grande Classique Chronograph Two-Tone Stainless Steel Watch
Rolex Datejust m278344 Dark Grey Dial 31mm Domed Diamond
Longines Women’s L81125976 PrimaLuna 18kt Yellow Gold Diamond Two-Tone Stainless Steel Watch
RELATED PRODUCTS
Rolex Datejust 36mm 126200 Oyster Perpetual Silver Dial Jubilee Stainless Steel
Rolex Datejust 36mm 126284 Black Dial Jubilee bracelet
Rolex Datejust 41mm 126334 Blue Roman Oyster Stainless Steel Men’s Watch
Rolex Cosmograph Daytona 126595TBR 40mm
$249.00 – $539.00Price range: $249.00 through $539.00
Rolex Cosmograph Daytona m126506-0001 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Rolex Cosmograph Daytona m126508-0005 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Rolex Cosmograph Daytona m126518ln-0008 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00

Reviews
There are no reviews yet.