Rolex Datejust m278271-0023/0024 Rose 31mm Dial Oyster Bracelet Watch
$898.00 Original price was: $898.00.$229.00Current price is: $229.00.
Cartier SANTOS BLUE 39.8mm
$239.00
Rolex Lady-Datejust 28mm 279174 Mother Of Pearl Diamond Dial Oyster Bracelet
$898.00 Original price was: $898.00.$229.00Current price is: $229.00.
Description
Description
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent customer service.
With years of experience in luxury watches and jewelry, our team of highly trained staff will provide you with the most prestigious products.
- 99% precision in even the smallest details.
- 5-year movement warranty
- The watch comes with the same box, books, and tags as the original.
Specifications:
| Brand: | Rolex |
| Model: | Lady-Datejust |
| Reference Number: | 279174-0009/0010 |
| CASE | |
| Model case | Oyster, 28 mm, Oystersteel and white gold |
| Oyster Architecture |
Monobloc middle case, screw-down case back and winding crown |
| Case Diameter | 28 mm |
| Case Material | White Rolesor – combination of Oystersteel and white gold |
| Bezel | Fluted |
| Winding Crown | Screw-down, Twinlock double waterproofness system |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire, Cyclops lens over the date |
| Water Resistance | Waterproof to 100 metres / 330 feet |
| DIAL | |
| Dial Color | Mother of Pearl set with diamonds |
| Gem settings | Diamonds in 18 kt gold settings |
| BRACELET | |
| Bacelet Material | Oystersteel |
| Band Name | Oyster, three-piece solid links / Jubilee, five-piece links |
| Clasp | Folding Oysterclasp with Easylink 5 mm comfort extension link |
| MOVEMENT | |
| Movement | Perpetual, mechanical, self-winding |
| Caliber: | 2236, Manufacture Rolex |
| Precision: | -2/+2 sec/day, after casing |
| Functions: | Centre hour, minute and seconds hands. Instantaneous date with rapid setting. Stop-seconds for precise time setting |
| Oscilator: | Syloxi hairspring in silicon with patented geometry. High-performance Paraflex shock absorbers |
| Winding: | Bidirectional self-winding via Perpetual rotor |
| Power Reserve: | Approximately 55 hours |
| COSC Certified | Superlative Chronometer (COSC + Rolex certification after casing) |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Rolex Lady-Datejust 28mm 279174 Mother Of Pearl Diamond Dial Oyster Bracelet” Cancel reply
Size guide
Size guide
YOU MAY ALSO LIKE…
Rolex Datejust m278344 Dark Grey Dial 31mm Domed Diamond
Longines Women’s L81125976 PrimaLuna 18kt Yellow Gold Diamond Two-Tone Stainless Steel Watch
Rolex Lady-Datejust 28mm 279171 Aubergine Diamond Oyster Stainless Steel and Rose Gold
Rolex Datejust m278273-0027/0028 31mm White Mother-of-Pearl Dial Stainless Steel and Yellow Gold Oyster Watch
Rolex Lady-Datejust 28mm 279135RBR Rosé Roman Dial
This product is out of stock. If you need to purchase it, please contact us to customize it.Rolex Daytona SAKURA
$239.00 – $629.00Price range: $239.00 through $629.00
Rolex Datejust m278274-0025/0026 Aubergine 31mm Dial Oyster Watch
Longines Men’s L2.791.4.72.0 Heritage Chronograph Black Leather Watch
Longines Women’s L2.563.0.87.6 Saint- Imier Stainless Steel Watch
Longines Men’s L2.910.4.78.6 Master Collection Stainless Steel Watch
RELATED PRODUCTS
Rolex Datejust 36mm 126203 White Dial Domed Bezel Jubilee Bracelet
Rolex Datejust 36mm 126231 Slate Dial Oyster Bracelet Watch
Rolex Datejust 36mm 126281 Silver Palm Motif Diamond Dial Oyster Bracelet
Rolex Datejust 36mm 126284 Black Dial Jubilee bracelet
Rolex Datejust 41mm 126334 Blue Roman Oyster Stainless Steel Men’s Watch
Rolex Cosmograph Daytona M116509 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Rolex Cosmograph Daytona m126506-0001 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Rolex Cosmograph Daytona m126508-0005 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Rolex Cosmograph Daytona m126515ln-0008 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00

Reviews
There are no reviews yet.