Back to products
Longines Women's L5.258.4.57.6 DolceVita Diamond Stainless Steel Watch
$1,347.00 Original price was: $1,347.00.$240.74Current price is: $240.74.
Longines Men’s L27864566 Conquest Chronograph Automatic Stainless Steel Watch
$3,175.00 Original price was: $3,175.00.$249.59Current price is: $249.59.
Description
stainless steel Bracelet. stainless steel case. stainless steel bezel. black dial with Silver hands and Silver index hour markers. chronograph automatic. automatic movement. sapphire crystal. 40mmx 40mmx 9mm case. 20mm band width. 50 meters water resistant. L27864566
| Brand | Longines |
| Gender | Male |
| Model | L27864566 |
| Series | Conquest |
| Movement | Automatic |
| Water Resistant | 50 Meters |
| Speacial Features | Chronograph Automatic |
| Band Material | Bracelet |
| Band Color | Silver |
| Band Width | 20 mm |
| Band Length | Men’s Standard |
| Band Type | Bracelet |
| Clasp | Deployment |
| Case Material | Stainless steel |
| Case Size | 40 mm x 40mm |
| Case Thickness | 9 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Back Type | Snap-down |
| Display Type | Chronograph |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Sapphire |
| Crown | Push-pull |
| Bezel | Stainless steel |
| Dial Hands | Silver |
| Dial Markers | Silver index |
| Calendar | Date display appears at the 4 o’clock position |
| Subdials | Three – 60 second, 30 minute and 12 hours |
Reviews (0)
Be the first to review “Longines Men’s L27864566 Conquest Chronograph Automatic Stainless Steel Watch” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Longines Men’s L2.773.5.78.7 Master Complications Chronograph Two-Tone 18kt Gold and Stainless Steel Watch
18kt gold and stainless steel Strap. stainless steel case. 18kt gold bezel. silver dial with Blue hands and Arabic Numerals
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Longines Men’s L4.910.5.12.7 Elegant Two-Tone Stainless Steel Watch
stainless steel Bracelet. stainless steel case. stainless steel bezel. dial with Black hands and Index hour markers. . quartz movement.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Longines Men’s L4.974.4.21.6 Flagship Stainless Steel Watch
stainless steel Bracelet. stainless steel case. silver-tone stainless steel bezel. white dial with Silver-Tone hands and Roman Numerals hour markers.
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Longines Men’s L47544724 Heritage Column Wheel Chronograph Automatic Black Leather Watch
black leather Strap. stainless steel case. stainless steel bezel. beige dial with Silver hands and Silver index hour markers. chronograph
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Longines Unisex L4.922.1.11.7 Presence Two-Tone Stainless Steel Watch
stainless steel Bracelet. stainless steel case. 18k rose gold-tone pvd stainless steel bezel. white dial with Black hands and Roman
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Longines Women’s L4.709.1.91.8 La Grande Classique Rose-Tone Stainless Steel Watch
stainless steel Bracelet. 18kt rose gold-plated stainless steel case. 18kt rose gold-plated stainless steel bezel. white dial with Black hands
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Longines Women’s L5.512.4.11.6 DolceVita Stainless Steel Watch
stainless steel Bracelet. stainless steel case. silver-tone stainless steel bezel. white dial with Silver hands and Index hour markers. .
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Longines Women’s L8.113.4.71.6 PrimaLuna Stainless Steel Watch
stainless steel Bracelet. stainless steel case. stainless steel bezel. silver dial with Blue hands and Roman Numerals hour markers. .
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.