Longines Women's L48094126 Elegant Stainless Steel Watch
$1,750.00 Original price was: $1,750.00.$245.87Current price is: $245.87.
Rolex Datejust 36mm 126201 Silver Dial Oyster Bracelet Watch
$898.00 Original price was: $898.00.$229.00Current price is: $229.00.
Rolex Cosmograph Daytona m126503-0004 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
SKU:
N/A
Tag: Rolex
Description
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent customer service.
With years of experience in luxury watches and jewelry, our team of highly trained staff will provide you with the most prestigious products.
- 99% precision in even the smallest details.
- 5-year movement warranty
- The watch comes with the same box, books, and tags as the original.
| Specifications: | |
| Brand: | Rolex |
| Model | Cosmograph Daytona |
| Reference Number: | 126503-0004 |
| CASE | |
| Model case | Oyster, 40 mm, Oystersteel and yellow gold |
| Case Diameter | 40 mm |
| Oyster Architecture | Monobloc middle case, screw-down case back and winding crown |
| Case Material | Yellow Rolesor – combination of Oystersteel and yellow gold |
| Bezel | Fixed, with engraved tachymetric scale, in yellow gold |
| Winding Crown | Screw-down, Triplock triple waterproofness system |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire |
| Water Resistance | Waterproof to 100 metres / 330 feet |
| Case Back | Solid |
| DIAL | |
| Dial Color | Golden, black counter rings |
| Details | Highly legible Chromalight display with long-lasting blue luminescence |
| BRACELET | |
| Band Material | Yellow Rolesor – combination of Oystersteel and yellow gold |
| Band Name | Oyster, three-piece solid links |
| Clasp | Folding Oysterlock safety clasp with Easylink 5 mm comfort extension link |
| MOVEMENT | |
| Movement | Perpetual, mechanical chronograph, self-winding |
| Calibre | 4131, manufacture Rolex |
| Precision | -2/+2 sec/day, after casing |
| Functions | Centre hour and minute hands, small seconds hand at 6 o’clock. Chronograph via centre seconds hand, 30-minute counter at 3 o’clock and 12-hour counter at 9 o’clock. Stop seconds for exact time setting |
| Oscillator | Paramagnetic blue Parachrom hairspring. High-performance Paraflex shock absorbers |
| Winding | Bidirectional self-winding via Perpetual rotor |
| Power Reserve |
Approximately 72 hours |
| COSC Certified | Yes |
Reviews (0)
Be the first to review “Rolex Cosmograph Daytona m126503-0004 40mm” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Rolex Datejust 36mm 126203 White Dial Domed Bezel Jubilee Bracelet
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Datejust 36mm 126281 Silver Palm Motif Diamond Dial Oyster Bracelet
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Cosmograph Daytona 126595TBR 40mm
$249.00 – $539.00Price range: $249.00 through $539.00
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Cosmograph Daytona M116509 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Cosmograph Daytona m126506-0001 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Datejust m278241-0009/0010 Rose 31mm Dial Oyster Bracelet Watch
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Lady-Datejust 28mm 279161 Chocolate Roman Dial, Two Tone Stainless Steel & 18K Rose Gold Oyster Bracelet Women’s Watch
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Lady-Datejust 28mm 279171 Chocolate Roman Oyster Stainless Steel and Rose Gold
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.