Longines Women's L2.128.5.12.7 Master Two-Tone Stainless Steel Watch
$2,275.00 Original price was: $2,275.00.$252.55Current price is: $252.55.
【Top replica】TAG Heuer Carrera
$1,199.00 Original price was: $1,199.00.$241.00Current price is: $241.00.
Rolex Cosmograph Daytona m126509-0001 40mm
$229.00 – $729.00Price range: $229.00 through $729.00
SKU:
N/A
Tag: Rolex
Description
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent customer service.
With years of experience in luxury watches and jewelry, our team of highly trained staff will provide you with the most prestigious products.
- 99% precision in even the smallest details.
- 5-year movement warranty
- The watch comes with the same box, books, and tags as the original.
Specifications:
| Brand: | Rolex |
| Model | Cosmograph Daytona |
| Reference Number: | 126509-0001 |
| CASE | |
| Model Case | Oyster, 40 mm, white gold |
| Case Diameter | 40 mm |
| Oyster Architecture | Monobloc middle case, screw-down case back and winding crown |
| Case Material | 18 kt white gold |
| Bezel | Fixed, with engraved tachymetric scale, in 18 kt white gold |
| Winding Crown | Screw-down, Triplock triple waterproofness system |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire |
| Water Resistance | Waterproof to 100 metres / 330 feet |
| Case Back | Solid |
| DIAL | |
| Dial Color | Bright black and steel |
| Details | Highly legible Chromalight display with long-lasting blue luminescence |
| BRACELET | |
| Band Material | 18 kt white gold |
| Band Name | Oyster, three-piece solid links |
| Clasp | Folding Oysterlock safety clasp with Easylink 5 mm comfort extension link |
| MOVEMENT | |
| Movement | Perpetual, mechanical chronograph, self-winding |
| Calibre | 4131, manufacture Rolex |
| Precision | -2/+2 sec/day, after casing |
| Functions | Centre hour and minute hands, small seconds hand at 6 o’clock. Chronograph via centre seconds hand, 30-minute counter at 3 o’clock and 12-hour counter at 9 o’clock. Stop seconds for exact time setting |
| Oscillator | Paramagnetic blue Parachrom hairspring. High-performance Paraflex shock absorbers |
| Winding | Bidirectional self-winding via Perpetual rotor |
| Power Reserve |
Approximately 72 hours |
| COSC Certified | Yes |
Reviews (0)
Be the first to review “Rolex Cosmograph Daytona m126509-0001 40mm” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Rolex Datejust 126203 Mother-of-Pearl Diamond Dial 36mm Domed Bezel
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Datejust 36mm 126234 Blue Fluted Motif Dial Jubilee Bracelet
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Cosmograph Daytona m116506 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Cosmograph Daytona M116509 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Cosmograph Daytona m126508-0005 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Cosmograph Daytona m126509-0003 40mm
$229.00 – $539.00Price range: $229.00 through $539.00
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Datejust m278241-0009/0010 Rose 31mm Dial Oyster Bracelet Watch
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Rolex Datejust m278381-0027/0028 Chocolate Diamond 31mm Dial Diamond-Set Bezel and Oyster Bracelet Watch
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.