Longines Women's L2.128.5.12.7 Master Two-Tone Stainless Steel Watch
$2,275.00 Original price was: $2,275.00.$252.55Current price is: $252.55.
【Top replica】TAG Heuer Carrera
$1,199.00 Original price was: $1,199.00.$241.00Current price is: $241.00.
Rolex Cosmograph Daytona m126509-0001 40mm
$229.00 – $729.00Price range: $229.00 through $729.00
Description
Description
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent customer service.
With years of experience in luxury watches and jewelry, our team of highly trained staff will provide you with the most prestigious products.
- 99% precision in even the smallest details.
- 5-year movement warranty
- The watch comes with the same box, books, and tags as the original.
Specifications:
| Brand: | Rolex |
| Model | Cosmograph Daytona |
| Reference Number: | 126509-0001 |
| CASE | |
| Model Case | Oyster, 40 mm, white gold |
| Case Diameter | 40 mm |
| Oyster Architecture | Monobloc middle case, screw-down case back and winding crown |
| Case Material | 18 kt white gold |
| Bezel | Fixed, with engraved tachymetric scale, in 18 kt white gold |
| Winding Crown | Screw-down, Triplock triple waterproofness system |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire |
| Water Resistance | Waterproof to 100 metres / 330 feet |
| Case Back | Solid |
| DIAL | |
| Dial Color | Bright black and steel |
| Details | Highly legible Chromalight display with long-lasting blue luminescence |
| BRACELET | |
| Band Material | 18 kt white gold |
| Band Name | Oyster, three-piece solid links |
| Clasp | Folding Oysterlock safety clasp with Easylink 5 mm comfort extension link |
| MOVEMENT | |
| Movement | Perpetual, mechanical chronograph, self-winding |
| Calibre | 4131, manufacture Rolex |
| Precision | -2/+2 sec/day, after casing |
| Functions | Centre hour and minute hands, small seconds hand at 6 o’clock. Chronograph via centre seconds hand, 30-minute counter at 3 o’clock and 12-hour counter at 9 o’clock. Stop seconds for exact time setting |
| Oscillator | Paramagnetic blue Parachrom hairspring. High-performance Paraflex shock absorbers |
| Winding | Bidirectional self-winding via Perpetual rotor |
| Power Reserve |
Approximately 72 hours |
| COSC Certified | Yes |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Rolex Cosmograph Daytona m126509-0001 40mm” Cancel reply
Size guide
Size guide
YOU MAY ALSO LIKE…
Rolex Datejust m278344 Dark Grey Dial 31mm Domed Diamond
Longines Women’s L81125976 PrimaLuna 18kt Yellow Gold Diamond Two-Tone Stainless Steel Watch
Rolex Lady-Datejust 28mm 279171 Aubergine Diamond Oyster Stainless Steel and Rose Gold
Rolex Datejust m278273-0027/0028 31mm White Mother-of-Pearl Dial Stainless Steel and Yellow Gold Oyster Watch
Rolex Lady-Datejust 28mm 279135RBR Rosé Roman Dial
This product is out of stock. If you need to purchase it, please contact us to customize it.Rolex Daytona SAKURA
$239.00 – $629.00Price range: $239.00 through $629.00
Rolex Datejust m278274-0025/0026 Aubergine 31mm Dial Oyster Watch
Longines Men’s L2.791.4.72.0 Heritage Chronograph Black Leather Watch
Longines Women’s L2.563.0.87.6 Saint- Imier Stainless Steel Watch
Longines Men’s L2.910.4.78.6 Master Collection Stainless Steel Watch
RELATED PRODUCTS
Rolex Datejust 36mm 126231 Slate Dial Oyster Bracelet Watch
Rolex Datejust 36mm 126234 Blue Fluted Motif Dial Jubilee Bracelet
Rolex Cosmograph Daytona m116506 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Rolex Cosmograph Daytona m126505-0005 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Rolex Cosmograph Daytona m126506-0002 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Rolex Cosmograph Daytona m126509-0003 40mm
$229.00 – $539.00Price range: $229.00 through $539.00
Rolex Cosmograph Daytona m126518ln-0008 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00

Reviews
There are no reviews yet.