Rolex Datejust 36mm 126200 Green Dial Watch
$898.00 Original price was: $898.00.$229.00Current price is: $229.00.
Rolex Datejust m278273-0029/0030 31mm Olive Green Dial Stainless Steel and Yellow Gold Oyster Watch
$898.00 Original price was: $898.00.$229.00Current price is: $229.00.
Rolex Lady-Datejust 28mm 279381RBR Aubergine Diamond Dial Oyster Bracelet
$898.00 Original price was: $898.00.$239.00Current price is: $239.00.
Description
Description
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent customer service.
With years of experience in luxury watches and jewelry, our team of highly trained staff will provide you with the most prestigious products.
- 99% precision in even the smallest details.
- 5-year movement warranty
- The watch comes with the same box, books, and tags as the original.
Technical Specifications:
| Brand: | Rolex |
| Model: | Lady-Datejust |
| Reference Number: | 279381RBR-0016 |
| CASE | |
| Case Shape | Round |
| Case Dimensions | 28mm |
| Oyster Architecture | Monobloc middle case, screw-down case back and winding crown |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire, Cyclops lens over the date |
| Bezel | Set with diamonds |
| Crown | Screw-down, Twinlock double waterproofness system |
| Water Resistance | 100m/330ft |
| Case | Everose Rolesor – combination of Oystersteel and Everose gold |
| DIAL | |
| Dial Color | Aubergine set with diamonds |
| Details | Diamonds in 18 kt gold settings |
| BRACELET | |
| Band Material | Everose Rolesor – combination of Oystersteel and Everose gold |
| Band Name | Oyster, three-piece solid links |
| Clasp | Folding Oysterclasp with Easylink 5 mm comfort extension link |
| MOVEMENT | |
| Movement | Perpetual, mechanical, self-winding |
| Calibre | 2236, Manufacture Rolex |
| Precision | -2/+2 sec/day, after casing |
| Functions | Centre hour, minute and seconds hands. Instantaneous date with rapid setting. Stop-seconds for precise time setting |
| Oscillator | Syloxi hairspring in silicon with patented geometry. High-performance Paraflex shock absorbers |
| Winding | Bidirectional self-winding via Perpetual rotor |
| Power reserve | Approximately 55 hours |
| COSC Certified | Superlative Chronometer (COSC + Rolex certification after casing) |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Rolex Lady-Datejust 28mm 279381RBR Aubergine Diamond Dial Oyster Bracelet” Cancel reply
Size guide
Size guide
YOU MAY ALSO LIKE…
Longines Women’s L6.136.0.71.2 Equestrian Brown Leather Watch
Rolex Datejust 41mm Blue Fluted Motif Index Dial Jubilee Bracelet Watch – 126334
Longines Women’s L23215897 Record Two-Tone Stainless Steel with 18kt Rose Gold Links Watch
Rolex Cosmograph Daytona m126505-0003 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Rolex Datejust 36mm 126200 Green Dial Watch
Longines Men’s L4.709.2.11.7 La Grande Classique Two-Tone Stainless Steel Watch
Longines Men’s L2.909.4.51.7 Master Collection Black Leather Watch
Longines Men’s L3.316.4.87.6 Conquest Stainless Steel Watch
RELATED PRODUCTS
Rolex Datejust 36mm 126200 Oyster Perpetual Silver Dial Jubilee Stainless Steel
Rolex Datejust 36mm 126281 Silver Palm Motif Diamond Dial Oyster Bracelet
Rolex Datejust 36mm 126284 Black Dial Jubilee bracelet
Rolex Cosmograph Daytona m126505-0005 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Rolex Cosmograph Daytona m126506-0001 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Rolex Cosmograph Daytona m126506-0002 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Rolex Cosmograph Daytona m126508-0005 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Rolex Cosmograph Daytona m126515ln-0008 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00

Reviews
There are no reviews yet.