TUDOR Black Bay Ceramic 41mm Black Dial Automatic Men's Watch M79210CNU-0001
$898.00 Original price was: $898.00.$229.00Current price is: $229.00.
Richard Mille Skeleton
$489.74
Rolex Datejust 41mm 126301 Chocolate Index Oyster Steel and Everose Gold Watch
$898.00 Original price was: $898.00.$229.00Current price is: $229.00.
Description
Description
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent customer service.
With years of experience in luxury watches and jewelry, our team of highly trained staff will provide you with the most prestigious products.
- 99% precision in even the smallest details.
- 5-year movement warranty
- The watch comes with the same box, books, and tags as the original.
Specifications:
| Brand: | Rolex |
| Model | Datejust 41 |
| Reference Number: | 126301-0001/0002 |
| CASE | |
| Model case | Oyster, 41 mm, Oystersteel and Everose gold |
| Case Diameter | 41 mm |
| Oyster Architecture | Monobloc middle case, screw-down case back and winding crown |
| Case Material | Everose Rolesor – combination of Oystersteel and Everose gold |
| Bezel | Smooth |
| Winding Crown | Screw-down, Twinlock double waterproofness system |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire, Cyclops lens over the date |
| Water Resistance | Waterproof to 100 metres / 330 feet |
| Case Back | Solid |
| DIAL | |
| Dial Color | Chocolate |
| Details | Highly legible Chromalight display with long-lasting blue luminescence |
| BRACELET | |
| Band Material | Everose Rolesor – combination of Oystersteel and Everose gold |
| Band Name | Oyster, three-piece solid links / five-piece solid links |
| Clasp | Folding Oysterclasp with Easylink 5 mm comfort extension link |
| MOVEMENT | |
| Movement | Perpetual, mechanical, self-winding |
| Calibre | 3235, Manufacture Rolex |
| Precision | -2/+2 sec/day, after casing |
| Functions | Centre hour, minute and seconds hands. Instantaneous date with rapid setting. Stop-seconds for precise time setting |
| Oscillator | Paramagnetic blue Parachrom hairspring. High-performance Paraflex shock absorbers |
| Winding | Bidirectional self-winding via Perpetual rotor |
| Power Reserve |
Approximately 70 hours |
| COSC Certified | Yes |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Rolex Datejust 41mm 126301 Chocolate Index Oyster Steel and Everose Gold Watch” Cancel reply
Size guide
Size guide
YOU MAY ALSO LIKE…
Longines Women’s L6.136.0.71.2 Equestrian Brown Leather Watch
Rolex Datejust 41mm Blue Fluted Motif Index Dial Jubilee Bracelet Watch – 126334
Longines Women’s L23215897 Record Two-Tone Stainless Steel with 18kt Rose Gold Links Watch
Rolex Cosmograph Daytona m126505-0003 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Rolex Datejust 36mm 126200 Green Dial Watch
Longines Men’s L4.709.2.11.7 La Grande Classique Two-Tone Stainless Steel Watch
Longines Men’s L2.909.4.51.7 Master Collection Black Leather Watch
Longines Men’s L3.316.4.87.6 Conquest Stainless Steel Watch
RELATED PRODUCTS
Rolex Datejust 36mm 126281 Silver Palm Motif Diamond Dial Oyster Bracelet
Rolex Cosmograph Daytona 116520 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Rolex Cosmograph Daytona m116506 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Rolex Cosmograph Daytona M116509 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Rolex Cosmograph Daytona m126506-0002 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Rolex Cosmograph Daytona m126509-0003 40mm
$229.00 – $539.00Price range: $229.00 through $539.00
Rolex Cosmograph Daytona m126515ln-0008 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00

Reviews
There are no reviews yet.