RM35-02
$489.74
Rolex Cosmograph Daytona m126519ln-0004 40mm
$239.00 – $539.00Price range: $239.00 through $539.00
Rolex Datejust 41mm 126333 Silver Index Oyster Steel and Yellow Gold Mens Watch
$898.00 Original price was: $898.00.$229.00Current price is: $229.00.
Description
Description
Own a meticulously handcrafted version with 99% precision of the Auth edition, complete with certification, a great warranty, and excellent customer service.
With years of experience in luxury watches and jewelry, our team of highly trained staff will provide you with the most prestigious products.
- 99% precision in even the smallest details.
- 5-year movement warranty
- The watch comes with the same box, books, and tags as the original.
Specifications:
| Brand: | Rolex |
| Model: | Datejust 41 |
| Reference Number: | 126333-0001/0002 |
| CASE | |
| Model Case | Oyster, 41 mm, Oystersteel and yellow gold |
| Oyster Architecture | Monobloc middle case, screw-down case back and winding crown |
| Diameter | 41 mm |
| Material | Yellow Rolesor – combination of Oystersteel and yellow gold |
| Bezel | Fluted |
| Winding Crown | Screw-down, Twinlock double waterproofness system |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire, Cyclops lens over the date |
| Water resistance | Waterproof to 100 metres / 330 feet |
| DIAL | |
| Dial Color | Silver |
| Details | Highly legible Chromalight display with long-lasting blue luminescence |
| BRACELET | |
| Band Name | Oyster, three-piece solid links / five-piece solid links |
| Band Material | Yellow Rolesor – combination of Oystersteel and yellow gold |
| Clasp | Folding Oysterclasp with Easylink 5 mm comfort extension link |
| MOVEMENT | |
| Movement | Perpetual, mechanical, self-winding |
| Calibre | 3235, Manufacture Rolex |
| Precision | -2/+2 sec/day, after casing |
| Functions | Centre hour, minute and seconds hands. Instantaneous date with rapid setting. Stop-seconds for precise time setting |
| Oscillator | Paramagnetic blue Parachrom hairspring. High-performance Paraflex shock absorbers |
| Winding | Bidirectional self-winding via Perpetual rotor |
| Power reserve | Approximately 70 hours |
| COSC Certified | Superlative Chronometer (COSC + Rolex certification after casing) |
Reviews (0)
Reviews (0)
Be the first to review “Rolex Datejust 41mm 126333 Silver Index Oyster Steel and Yellow Gold Mens Watch” Cancel reply
Size guide
Size guide
YOU MAY ALSO LIKE…
Longines Men’s L2.910.4.78.6 Master Collection Stainless Steel Watch
Rolex Datejust 126284RBR Slate Dial 36mm
Rolex Cosmograph Daytona 126589RBR 40mm
$249.00 – $539.00Price range: $249.00 through $539.00
【Top replica】TAG Heuer Carrera
Longines Men’s L4.755.4.71.2 La Grande Classique Black Leather Watch
Longines Women’s L51554936 Dolce Vita Limited Edition Audrey Hepburn Heart Diamond Stainless Steel Watch
Longines Men’s L49212322 Presence Black Leather Watch
Rolex Datejust m278384RBR-0027/0028 Pink 31mm Dial Oyster Watch
Rolex Datejust 36mm 126283 Olive Green Dial Jubilee Bracelet Watch
TUDOR Black Bay 58 39mm Black Dial & Bezel Automatic Fabric Strap Watch M79030N-0003
RELATED PRODUCTS
Rolex Datejust 36mm 126203 White Dial Domed Bezel Jubilee Bracelet
Rolex Datejust 36mm 126234 Pink Roman Dial Oyster Stainless Steel
Rolex Datejust 36mm 126281 Silver Palm Motif Diamond Dial Oyster Bracelet
Rolex Datejust 41mm 126334 Blue Roman Oyster Stainless Steel Men’s Watch
Rolex Cosmograph Daytona 116520 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Rolex Cosmograph Daytona 126595TBR 40mm
$249.00 – $539.00Price range: $249.00 through $539.00
Rolex Cosmograph Daytona m116506 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00
Rolex Cosmograph Daytona m126518ln-0008 40mm
$229.00 – $529.00Price range: $229.00 through $529.00

Reviews
There are no reviews yet.